مستر کارت چیست

مسترکارت یکی از کارتهای اعتباری معتبر جهان می باشد که با داشتن بیش از ۱۴۰ شعبه نمایندگی در کشورها و همینطور با دارا بودن ۳٬۰۰۰٬۰۰۰ دستگاه پایانه ATM , P.O.S در رتبه اول مبادلات مالی قرار دارد. از مزایای مسترکارت می توان به کارمزدهای ناچیز، دریافت صورت حساب روزانه و رایگان، نقد کردن وجوه از دستگاه های خودپرداز (ATM) در بیشتر کشورهای جهان، خرید از تمامی فروشگاه های بین المللی، خرید از همه فروشگاه های اینترنتی، تبادل مالی با شرکت های بین المللی، انتقال پول از شعب ارزی بانک های بین المللی، صرافی ها و بانک های اینترنتی اشاره کرد.

روند شگل گیری مستر کارت

مستر کارت چیست ، مستر کارت یک کمپانی خدمات مالی امریکایی و چند ملیتی است که دفتر اصلی آن در نیورک آمریکا قرار دارد.روند تاسیس این شرکت از اواخر سالهای 1958 میلادی آغاز شد. اولین صادر کنندگان مستر کارت، بانک یونایتد و  ملی کروک و بانک ولز فارگو و بانک کالیفرنیا بوده است  که بعدها توسط ولز فارگو که یک شرکت مالی آمریکایی و چهارمین بانک آمریکاست خریداری شد.مستر کارت از اواخر سال 2005 به یک شرکت چند ملیتی تبدیل شد.

معرفی مستر کارت

شرکت خدمات مالی مستر کارت با نام کامل Mastercard Incorporation، یک شرکت بین المللی خدمات مالی است که فعالیت اصلی آن در اکثر کشور‌های جهان انجام می شود. تمرکز این شرکت بر تنظیم فرآیند‌های پرداخت بین بانک‌های فروشندگان و بانک‌های ارائه دهنده ی خدمات کارتی به مشتریان است. کارت‌های مسترکارت به‌طور کلی به ۲ دسته ی خرید نقدی (Debit) و اعتباری (Credit) تقسیم می شوند.

 

انجمن کارت بین المللی

ابتدا انجمنی از چهار بانک مذکور به نام “انجمن کارت بین بانکی” که همگی در کالیفرنیا قرار داشتند شروع به کار کرد موفقیت های ابتدایی این انجمن باعث شد که به سرعت بانکی واقع در نیویورک به “نام مارین میدلند” به این انجمن اضافه شد و اسم این انجمن به کلی تغییر کرد و نام “مستر شارژ” به خود گرفت تنها دو سال بعد “مستر شارژ” فعالیت جهانی خود را آغاز کرد و از سال 1968 با امضا تفاهم نامه ای با بانک “اورو کارت” که یک شبکه اروپایی بود فعالیت خود را گسترش داد.از سال 1968 تا 1975 بانک های دیگری از سایر نقاط جهان به این انجمن اضافه شدند که بزرگترین آنها “سیتی بانک” و همچنین “شبکه اکسس” واقع در بریتانیا بود.

مزایای استفاده از ویزاکارت و مستر کارت

در سال ۱۹۶۶، بانک‌های گفته‌شده، سازمان کارت‌های بین بانکی یا ICA را تأسیس کردند که پس از مدتی به کمک بانک Marine Midland در نیویورک، محصول اصلی یعنی مسترشارژ را عرضه کردند. آن‌ها از عبارت کارت بین بانکی یا The Interbank Card برای این کارت استفاده می‌کردند.

در سال ۱۹۶۹، بانک اصلی شهر نیویورک که امروزه با نام Citibank شناخته می‌شود، سرویس کارتی خود را به مسترشارژ ملحق کرد و باعث رونق و محبوبیت بیش از پیش این سرویس شد. یک سال قبل از آن و در سال ۱۹۶۸، سازمان ICA تفاهمنامه ای با بانک‌های اروپایی و سازمان Eurocard امضا کرد که دسترسی به بازار‌های طرفین را به یکدیگر می‌داد.

 

تغییر نام به مستر کارت

از اواخر سال 1978 “مستر شارژ” نام خود را به “مستر کارت” تغییر داد این شرکت در بین سال های 1899 تا 2011 بسیاری از شبگه های مالی بزرگ دنیا را خریداری و تصاحب کردند ابتدا مستر کارت شرکت “اکسس کارت” بریتانیا خرید ، 12 سال اقدام به خرید یورو پی کرد که یکی از دو شرکت بزرگ و موفق توزیع کارت اعتباری در اروپا بود ، 8 سال بعد در سال 2010 اقدام به خرید مطرح ترین و بزرگ ترین شرکت مالی بریتانیا یعنی دیتا کش کرد.

انواع مختلف کارت‌های هوشمند بانکی را بشناسید

این شرکت با خرید DataCash گامی بزرگ در این جهت برداشت. دیتاکش یک سرویس مدیریت پردازش پرداخت و کنترل تقلب و ریسک بود که مرکز آن در انگلستان قرار داشت. آن‌ها در سال‌های بعد سیستم‌های پرداخت بدون تماس با استفاده از موبایل را توسعه دادند و از سال ۲۰۱۲ حضور خود در بازار‌های خاور میانه را نیز گسترش دادند.

از خرید‌های بزرگ مسترکارت در سال‌های بعد، شرکت استرالیایی Pinpoint بود. این شرکت در زمینه ی مدیریت سیستم‌های پرداخت جوایز وفاداری به مشتریان فعالیت می‌کرد. مسترکارت در حال حاضر با شعار رقابتی «بدون قیمت (Priceless)» فعالیت می‌کند.

عبارت تبلیغاتی این شرکت نیز به این صورت است:

«برخی چیز‌ها را نمیتوان با پول خرید، برای بقیه ی موارد میتوان از مسترکارت استفاده کرد

این کمپین تبلیغاتی برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ اجرا شد و عنوان Priceless نیز به نام شرکت مسترکارت ثبت شده است. حتی این کمپین تبلیغاتی نیز از گزند شکایت‌های حقوقی در امان نبود. ۴ سال قبل از شروع کمپین مسترکارت، کمپینی تبلیغاتی در کشور پاراگوئه با همین جمله شروع به فعالیت کرده بود.

 

مستر کارت در آسیا و اقیانوسیه

اقدام بعدی مستر کارت وارد شدن به بخش آسیا و اقیانوسیه بود این کمپانی ابتدا شرکت خاور میانه تاسیس کرد و سپس به فاصله دو سال بعد شرکت پین پوینت که یک شرکت بزرگ استرالیایی بود خریداری کرد. امروزه در بیش از دویست کشور جهان می توان به راتی از خدمات مستر کارت استفاده کرد.

با گدشت بیش از شست سال از شروع به فعالیت این کمپانی هر روز سهم بیشتری از بازار مالی دنیا به این شرکت اختصاص پیدا کرده است.مستر کارت ایده های بسیار منحصر به فرد در عرصه مبادلات بین‌ المللی و تجاری به مشتریان خود ارائه میدهد،به دلیل در دسترس بودن اینترنت و مالیاتهای فوق العاده کم نسبت به حواله‌های بانکی این امکان را به اکثر شرکتها و بعلاوه اشخاص داده است  تا مبادلات مالی خود را از طریق اینترنت انجام داده و بدون نیاز داشتن با واسطه های مالی و به صورت مستقیم با شرکت های معتبر و طرف قرداد خود همکاری کنند.

این کمپانی سعی کرده یکی از مهمترین مشکلات یعنی جا به جا کردن پول و همین طور بحث امنیت انتقال وجه را با ارائه کارت های اعتباری با ویژگی های مختلف برطرف نماید .امنیت این کارت ها امروزه تا حدی است که اگر کارتی به سرقت رفته یا مفقود گردد به دلیل داشتن پین کد اختصاصی که فقط صاحب کارت آن را در اختیار دارد تخلیه مالی امکان پذیر نمی باشد.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x